آکیو موریتا

“Akio Morita” در ۲۶ ژانویه سال ۱۹۲۱ در “Nagoya” کشور ژاپن متولد شد. او که در رشته فیزیک تحصیل می کرد، با آغاز جنگ جهانی دوم به خدمت ارتش ژاپن درآمد و در ناوگان دریایی ارتش به کار مشغول شد. او که در رشته فیزیک تحصیل می کرد، با آغاز جنگ جهانی دوم به خدمت ارتش ژاپن درآمد و در ناوگان دریایی ارتش به کار مشغول شد.در هفتم ماه مه سال ۱۳۴۶ “Marito” به همراه یکی از همرزمانش در جنگ با نام “Masaru Ibuka” یک شرکت تعمیررادیوهای دست دوم تحت عنوان “Tokyo Tsushin Kogyo” بنا کردند. در آن زمان موریتا ۲۵ سال و ایبوکا ۳۸ سال داشت و هردو با سرمایه اولیه ۱۹۰ هزار ین زاپن شرکت را با ۲۰ کارمند اداره می کردند.در سال ۱۹۴۹ شرکت اولین نوارهای مغناطیسی خود را روانه بازار کرد و در سال ۱۹۵۰ توانست اولین ضبط صوت های ژاپنی را تولید نماید. در سال ۱۹۵۷ نیز اولین رادیوهای جیبی توسط این کمپانی تولید و به بازار عرضه گردید. یکسال بعد زمانی که شرکت کوچک سابق حال به یک کمپانی نسبتاً صاحب نام تبدیل شد، تصمیم به تغییر عنوان آن به “Sony” گرفته شد. در سال ۱۹۶۰ کمپانی Sony اولین تلویزیون های ترانزیستوری را ابداع کرد و بعد به طور گسترده روانه بازار نمود. در سال ۱۹۶۵ نیز اولین دوربین فیلمبرداری خانگی توسط این کمپانی ساخته و به بازار عرضه شد.

پس از آن محصولات مهم Sony عبارت بودند از “Walkman” تلویزیون های “Trinitron” مایکرو دیسکت های کامپیوتر و سرانجام از “Sony Playstation” که هریک شهرت فراوانی را به سوی این امپراطوری عظیم روانه ساخت. با گسترده تر شدن فعالیت کمپانی که در عرصه الکترونیک و افزایش حجم تقاضا از سراسر دنیا شعبات متعددی در سراسر این کره خاکی بنا شد. در کشور آمریکا این شعبه در سال ۱۹۷۰ کار خود را با ریاست شخص موریتا آغاز نمود و اینگونه شد که “Sony” به عنوان اولین شرکت ژاپنی در بورس نیویورک حضور یافت. دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۷۲ مجدداً Sony اولین کمپانی بود که یک کارخانه امریکایی دایر می کرد.البته روند کاری موریتا و قلمرو تحت فرمانش همیشه با خط سیر صعودی همراه نبوده است.

شکست Sony در رقابت با کمپانی Matsushita در عرضه و اولید نوارهای VHS و همچنین خرید ناموفق ۴/۳ میلیارد دلاری این شرکت که قصد داشت با در اختیار گرفتن کمپانی فیلم سازی “Colombia Pictures” حضور قطعی در هالیوود داشته باشد، از جمله روزگار تلخی به شمار می روند. اما به هرحال Sony همواره حرف اول را در بازار الکترونیک می زده و می زند.در رابطه زندگی شخصی موریتا نکات جالبی وجود دارد. او درمدت زندگانی اش دوستان پرنفوذ بسیاری در سراسر دنیا علاوه بر کشور ژاپن داشت که نخست وزیر پیشین ژاپن و همچنین کیسینجر رییس جمهور دهه های سابق ایالات متحده از جمله این افراد به شمار می روند.در اواخر دهه ۱۹۹۰ ثروت او که بیش از ۳/۱ میلیارد دلار تخمین زده می شد سبب گشت تا مجله اقتصادی “Forbes” نام موریتا را در لیست ثروتمندترین های دنیا قرار دهد. همچنین او تنها غیرامریکایی بود که مجله Time به عنوان بزرگترین و موفق ترین مدیران و بازرگانان در لیست خود جای داد.

او همچنین به سبب سیاست های اقتصادی و مهارت های مدیریتی که از خود به نمایش می گذارد، از سوی مجامع علمی مختلف ژاپن، انگلستان و ایالات متحده نشان یادبود لیاقت دریافت کرد.دیگر اینکه به سبب مشغله فراوان کاری در دوران جوانی موریتا پس از سن ۵۰ سالگی تازه به یادگیری ورزش های اسکی، تنیس و همچنین غواصی روی آورد که این امر در نوع خود بی نظیر است. اشتغال یکباره او به این ورزش ها موجب گردید تا در سال ۱۹۹۳ هنگامی که مشغول بازی تنیس بود، دچار حمله قلبی شود و مابقی عمر را بر روی صندلی چرخدار سپری نماید. یکسال بعد یعنی در سال ۱۹۹۴ از سمت خود در کمپانی Sony  استعفا داد و “Norio Ohga” را جانشین خود ساخت.سرانجام “Akio Morita” در سوم اکتبر ۱۹۹۹ در سن ۷۸ سالگی بر اثر بیماری ذات الریه جان سپرد و تمامی اموال و دارایی خود را برای همسر و دو پسر و تنها دخترش به ارث گذاشت.هم اکنون امپراطوری عظیم Sony با فروش سالانه بیش از ۳۳ میلیارد دلار، در جایگاه قدرتمندترین بازار صوتی تصویری قرار دارد.

×
آخرین مطالب آموزشی فروشگاه آلفاتم
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی