تیم برنرز لی

تیم برنرز لی
“World Wide Web” اصطلاحی آشنا برای تمامی کاربران اینترنتی است که در سراسر این کره پهناور همه آنها به هر زبان و ملیتی که باشند یک برداشت مشترک از آن دارند. اما شاید بسیاری از شما دوستان اطلاعی نداشته باشید که این کلید ورودی سایت های جهانی از کجا و توسط چه کسی پدیدار گشته است.
“Thimothy Berners Lee” در سال ۱۹۶۴ در لندن دیده به جهان گشود. از همان دوران کودکی عشق و علاقه فراوان به سرهم کردن اشیای کم ارزش دور و بر خودش جهت ساخت لوازم با ارزش تر نشان می داد، بارها و بارها با کنار هم قرار دادن قوطی های کنسرو برای خودش ماشین های اسباب بازی درست می کرد و آنها را مقابل چشمان کودکان همسایه به نمایش می گذاشت. هنگامی که اندکی بزرگتر شد به سراغ وسایل برقی رفت قطعه های ساده الکترونیکی ساخت. “Tim” برای فروشندگان لوازم الکتریکی محله سکونت شان اصلاً قابل باور نبود.


 

سال ها بعد در سال ۱۹۷۶ از کالج کویین دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شد و در همان زمان بود که اولین کامپیوتر خود را به همراه لحیم یک تکه اهن، چند قطعه TTL، یک عمل کننده M6800 و یک تلویزیون قدیمی ساخت. با انجام این کار، توسط یک شرکت مخابراتی با نام “Pleesy” که یکی از تولیدکنندگان بزرگ تجهیزات مخابراتی در بریتانیا به شمار می رفت، جذب شد. مدت دو سالی را که در آنجا بود توانست ایستگاه های تقویتی پیام ها را تقویت بخشد و از این رو کمک بسیار موثری به این صنعت اهدا کرد. دو سال بعد یعنی در سال ۱۹۷۸ از “Pleesy” جدا شد و به کمپانی بزرگ دیگری به نام “DGnash” پیوست، جایی که او با هوش و ابتکار بالای خود توانست یک نرم افزار حروف چینی برای چاپ کننده های هوشمند طراحی کند.

 

یک سال و نیم بعد به عنوان مشاور ارشد در لابراتوار فیزیک اروپا در سوییس به کار گرفته شد و در مدت شش ماهی که در آنجا فعالیت می کرد توانست برای خودش برنامه ذخیره اطلاعات ویژه ای با کارایی بالا طراحی نماید، از آنجا که “Enquire” برنامه طراحی شده را تنها برای استفاده شخصی خودش ابداع کرده بود، درصدد انتشار آن برنیامد اما جالب اینجاست که همین برنامه بعدها زمینه ساز طراحی “WWW” گردید.
با جدایی از لابراتوار فیزیک به کمپانی مشهور “CERN” پیوست، در همان جا بود که خلاقیت “Tim” در زمینه طراحی های کامپیوتری بیش از پیش شهره خاص و عام شده بود و توانست با استفاده از توانایی بالایش در این امر برنامه های بسیار متنوعی را طراحی کند که از جمله آنها می توان به “WWW” اشاره کرد.


 

این طراحی که در دسامبر ۱۹۹۰ انجام شد به افراد اجازه می داد تا با یکدیگر در یک وب سایت ارتباط برقرار نمایند و سرانجام در تابستان ۱۹۹۱ در اینترنت راه اندازی شد.
دقیقاً از همین زمان بود که پیشنهادات متنوع و با ارزشی از سوی شرکت های بزرگ کامپیوتری به سوی تیم سرازیر شد و نام او را بر سر زبان ها انداخت. فعالیت های گرافیکی و برنامه نویسی او از سال ۱۹۹۱ تا به امروز به حدی گسترده شده است که برای نوشتن پیرامون آنها ساعت ها وقت لازم است. برای نشان دادن گوشه ای از عملکرد این مرد بزرگ در این سال ها ذکر این مطلب کفایت می کند که از سوی امپراتوری بریتانیا لقب شوالیه – دومین رتبه ی عالی سلطنتی – به این مبتکر چهل ساله و مدیر کنسرسیوم “WWW” به خاطر خدماتش به توسعه جهانی اینترنت اعطا می گردد.

×
آخرین مطالب آموزشی فروشگاه آلفاتم
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی